СТРУГА 2023: Швеѓаните од Гуиф и домашните се „загреваа“ за стартот на турнирот (ФОТО)

Утре ќе стартува 51. издание на традиционалниот Струшки турнир со учество на шест екипи – три домашни и три странски.

Покрај домаќинот Струга, Македонија ќе ја претставуваат тимовите што беа на второто и третото место во Суперлигата – Алкалоид и Вардар.

Од странство ќе учествуваат грчкиот АЕК Атина, српскиот Динамо Панчево, како и шведскиот Ескилстуна Гуиф.

Домаќините од Струга веќе одржаа тренинзи на отвореното игралиште „Горан Попоски Бабец“, додека за првпат тренираа и гостите од Шведска.

Турнирот стартува утре од 18:30 часот со мечот меѓу Струга и Вардар, по што ќе следува свеченото отворање, па дуелот меѓу Алкалоид и Динамо Панчево.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...