Тримо му посака добредојде на Лесјак

Тримо му посака добредојде на Лесјак

Словенечкиот репрезентативен голман Урбан Лесјак од летово ќе има нов предизвик во кариерата.

Досегашниот чувар на мрежата на македонскиот првак Еурофарм Пелистер, се враќа во татковината по долго време.

„Убаво е да се вратиш дома. Се уште немав намера да го направам тоа, но клубот ме убеди дека има високи амбиции – да се бори за сите три титули и со желбата да биде дел од Лигата на Европа“, вели Лесјак.

Тој потпиша договор на три сезони и ќе го брани голот на Тримо Требње најмалку до 2027 година. Лесјак ќе формира трио со младинскиот репрезентативец на Хрватска, Тин Херцег и со Ален Скледар.

На клупата на Тримо од ова лето ќе седи селекторот на младинската селекција на Македонија, Раде Стојановиќ.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ