Вардар ја продолжи победничката серија, славеше против Деспина

Ракометарките на Вардар ја продолжија победничката серија во Женската лига, откако на гостувањето во Прилеп кај Деспина триумфираа со 31:22.

Прилепскиот тим парираше во воведниот дел, добро се држеше до 4:4, потоа „црвено-црните“ започнаа постепено да се одлепуваат и на полувреме заминаа со активен резултат од 13:6.

Во вториот дел до израз дојде квалитетот меѓу двете екипи, избраничките на Платон ја подобрија играта во одбраната и дојдоа до поголема разлика.

Една од најзаслужните за високата победа на скопскиот тим беше голманката Андреа Илиќ со 12 интервенции.

Предводнички во нападот на некогашниот македонски шампион беа Симона Василева и Леона Миленковска, двете ракометарки постигнаа по шест погодоци.

Во составот на Деспина се истакна Ангела Камческа со седум погодоци, по четири запишаа Сања Цветкоска и Мери Гичева.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...