Алборг тестираше пред настапот во европската елита, загуби од бундеслигашот Лајпциг!

Еден од ривалите на Еурофарм Пелистер во групната фаза од Лигата на шампионите, Алборг, во претходниот период одигра неколку контролни натпревари.

Данскиот вицепрвак тестираше со Скјерн и Холстебро, како и со бундеслигашот Лајпциг. Ракометарите на Алборг против Скјерн и Холстеро забележаа победа со 35:28, односно 31:26.

Избраниците на Стефан Мадсен во дуелот против Лајпциг беа поразени со седум гола разлика, 40:33. На 18 август, тимот на Алборг ќе ги тестира силите против поранешниот европски шампион Фленсбург.

Алборг во Битола ќе гостува на 28 февруари, 2024 година, додека првиот дуел меѓу македонскиот шампион и данскиот тим ќе биде одигран на 20 септември во Данска.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...