ЕХФ шампионат: Се разгорува борбата за полуфинале и за место на СП

Покрај Европското првенство за кадетки во Црна Гора, во моментов се играат и два ЕХФ шампионати во Азербејџан и Турција.

На ЕХФ шампионатот во Баку, познати се веќе полуфиналистите – Словенија, Литванија, Шпанија и Фарски Острови, но не е познато кој против кого ќе вкрсти.

На оној во Турција, е многу поинтересно, па има повеќе конкуренти за првите две позиции кои носат место во полуфиналето.

Покрај домаќинот, тука се Австрија, Италија, како и Полска, Финска и Словачка. Победниците на овие ЕХФ шампионати ќе играат на Светското кадетско првенство следното лето.

ЕХФ шампионат, кадетки, 4 коло:

Грузија – Словенија 14-30
Италија – Велика Британија 42-20
Луксембург – Фарски Острови 24-24
Полска – Бугарија 38-14
Шпанија – Израел 37-15
Финска – Словачка 22-19
Литванија – Азербејџан 47-14
Турција – Австрија 29-32Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Соиграч на Филип Талески пред преселба во Партизан

Тимот на Партизан за следната сезона создава тим...

Фуксе Берлин по долга пауза се враќа во европската елита

На неколку кола пред крајот во најквалитетната лига...

Не го однесе клубот на Ф4 во ЛШ, па си заработи отказ

Скапиот проект на ЧСМ Букурешт петта сезона по...

Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс...