Коментар: Не – Не си фраер ако нагазиш гас и вртиш кругови

Вознемирувачка, иритантна, опасна… Тоа се само неколку зборови за опис на глетка од улиците во Гостивар, кои возачите што се замислуваат „фраери“ ги претвораат во писти за трки. И тоа не било кои улици, туку баш главните, најфреквентните, таму кадешто има најмногу возила, пешаци… оти што ако стартуваш и леташ со автомобилот или моторот, ако не те види целиот град?! Ниска свест, никаков степен на одговорност и жалиме што ќе ве разочараме, ама многу, многу далеку од фраерлук.

По „Илинденска“ да те фати страв да се движиш. Фрчат возила од сите страни. Не мора да си полицаец и да имаш радар за мерење брзина. Од око ти станува јасно дека повеќето нагазиле гас до заборавање. Демек многу им се брза, имаат итна и неодложна работа, па со подотворен прозорец, музичето, очилцата… Се по редот. Џабе тоа, знаеме дека кругови вртите за женски. Штета што никој не ви кажал – ама женските не љубат бесни мажи! Тоа ако некоја го сврти погледот по вас кога јурите низ улица, значи дека ви се чуди на паметот, не дека сте и станале нешто интересни или сте ја импресионирале.

Улицата од судот нагоре кон средните школи – тоа е приказна сама за себе. Врв на сообраќајна некултура и немање чувство за можните последици: повреда на некој што можеби цел живот ги почитувал правилата или недај боже смртен исход. Не помагаат ниту легнатите полицајци, а богами ни станатите. Може и самата улица е виновна, така права и долга просто како создадена за покажување формула 1 способности. Кој ли ви даде вас возачка дозвола?! Или уште и немате? И тоа бива, и такви тркачи ве има. Не кола и мотор – ќоше за вас. Со саати на една нога.

Доаѓа лето. Што правиме? Ќе полниме црна хроника или ќе подразмислиме малку…Знаете, еден ден ќе имате жена и деца. Вашата жена со вашите деца за рака ќе оди со страв по улица од такви како вас.

 

Gostivarpress.mkИзвор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Чаневски одличен, Макаби Ришон од второ место во полуфиналето на плеј-оф

Израелскиот шампион Макаби Ришон Ле Зион, каде што...

Митревски „спушти ролетна“, Порто ја надигра Бенфика на Талески

Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски ја продолжи одличната...