Митревски и Порто ќе се борат со Барса за трофејот во Иберискиот Суперкуп

Португалскиот првак Порто обезбеди место во финалето на Иберискиот Суперкуп турнир, на кој играат по двете најдобри екипи од Португалија и Шпанија.

Порто на македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски, славеше против Ла Риоха со 32-26, откако и на полувремето водеше со 17-14.

Ривал на Порто во финалето ќе биде тимот на Барса. Каталонскиот гигант имаше потешка задача и со 37-32 го победи Спортинг Лисабон.

Шпанскиот првак водеше само со еден гол на пауза, 19-18, но во вториот дел успеа да го скрши отпорот на незгодниот португалски тим.

Мечот за третото место меѓу Ла Риоха и Спортинг Лисабон ќе се игра од 12:30 часот, додека финалето е од 15:00 часот.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Дневен хороскоп за вторник, 26-ти септември 2023-та

ОВЕНОвој ден ќе биде полн со предизвици за Овните....

Владата денеска одлучува дали ќе пиеме поевтини сокови и алкохол

Владата денеска треба да донесе одлука за намалување на...

Даниловски до Комисијата за заразни болести: Дали сте бре нормални?

Докторот Драган Даниловски на својот фејсбук профил и се...