Олимпијакос е прв финалист на турнирот „Крсте Андоновски Усташ“ (ФОТО)

Екипата на Олимпијакос ја оствари втората победа на меморијалниот турнир „Крсте Андоновски Усташ“ откако го надигра Бешикташ со 29:26 и успеа да избори пласман во финалето на турнирот во Охрид. Олимпијакос на стартот на турнирот беше подобар и од домаќинот Охрид.

Првото полувреме донесе голема неизвесност и многу возбудувања во спортската сала „Билјанини извори“. Турскиот вицепрвак тргна мотивирано, по нерешените 3:3, со серија од 3:0 дојде до 6:3 и откако Олимпијакос израмни на 6:6, Бешикташ повторно се одлепи на плус три, 9:6.

Во тој момент дојде до криза во таборот на Бешикташ, кој некако успеа да му парира на Олимпијакос во остатокот од првото полувреме, но во вториот дел целосно потфрли и немаше сили да се надигрува со грчкиот тим. Олимпијакос со расположените крила најпрво израмни на 9:9, потоа поведе со 10:9, и до крајот на полувремето беше во резултатска предност. По 30 минути игра, резултатот гласеше 14:12 во корист за грците.

Олимпијакос нагази во вториот дел, во најголемиот дел водеше со три до четири гола разлика, разиграни беа повеќето ракометари кај грчкиот претставник , па така Бешикташ не можеше да фати чекор и да дојде до евентуален камбек.

Во рамки од последното коло од групата, Олимпијакос ќе игра против младиот тим на Голден Арт, додека Бешикташ ќе има дуел со домаќинот Охрид.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Македонија на тежок испит против силната Шпанија

Женската сениорска репрезентација на Македонија денеска им се...

Дневен хороскоп за четврток, 29-ти февруари 2024-та

ОВЕННе ризикувајте да се потпирате на чудо што ќе...

Ангеловски: Алборг ни покажа зошто со Кил се најдобрите екипи во групата

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...

Пешевски: Го одигравме најдоброто прво полувреме, но отворивме лошо во вториот дел

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...