Пендаровски за Илинден во Пелинце, средба и со Вучиќ кој ќе го пречека во „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Стево Пендаровски ќе присуствува на чествувањето на државниот празник 2 Август – Ден на Републиката во Меморијалниот центар на АСНОМ во Пелинце.

Како што информираат од неговиот Кабинет, тој ќе предводи државно-црковна делегација во посета на манастирот „Св. Прохор Пчински“.

Во манастирот „Св. Прохор Пчински“ претседателот Пендаровски ќе биде пречекан од страна на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, по што двајцата претседатели ќе остварат билатерална средба.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Трампа меѓу Кил и Келце – Вулф во Германија, Беласен во Полска!

Според пишувањата на „Билд“, еден од најдобрите голмани Андреас...

Од Куманово во БиХ – Благојевиќ ќе им прави друштво на Граџан, Николиќ, Плех…

Довчерашниот член на Куманово, Милош Благојевиќ, кој во...

Вардар ја врати Јасмина Попова во своите редови

Покрај продолжувањата на неколку договори со клучните играчи,...