Пендаровски за Илинден во Пелинце, средба и со Вучиќ кој ќе го пречека во „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Стево Пендаровски ќе присуствува на чествувањето на државниот празник 2 Август – Ден на Републиката во Меморијалниот центар на АСНОМ во Пелинце.

Како што информираат од неговиот Кабинет, тој ќе предводи државно-црковна делегација во посета на манастирот „Св. Прохор Пчински“.

Во манастирот „Св. Прохор Пчински“ претседателот Пендаровски ќе биде пречекан од страна на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, по што двајцата претседатели ќе остварат билатерална средба.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...