СП кадети: Црна Гора убедливо против Грузија, Словенија даде 60 гола на мечот со Нов Зеланд!

Денес на поголемиот број натпревари во рамки од првото коло на Светското првенство во Хрватска победа остварија фаворитите.

На речиси сите одиграни натпревари немаше изненадувања, освен на дуелот меѓу Шведска и Иран, кој заврши нерешено 26:26.

Македонската репрезентација во неизвесен дуел беше поразена од Норвешка со 27:25, но избраниците на Раде Стојановиќ оставија добар впечаток.

Следниот ривал на Македонија, репрезентацијата на Црна Гора, немаше многу проблеми против Грузија и оствари убедлива победа од 34:19.

Црногорците во победата над Грузија беа предводени од Дарко Ѓурковиќ со десет погодоци и екс ракометарот на Вардар, Андреј Добрковиќ, со пет реализации.

Најубедлива победа во првото коло од групната фаза оствари репрезентацијата на Словенија, која против Нов Зеланд славеше со 60:11.

На убедливи победи се радуваа и Португалија, Хрватска, Унгарија, Шпанија, Данска, Австрија, Германија ,Аргентина и Фарски Острови.

Светско првенство, кадети, прво коло, резултати:

Група А

ПОРТУГАЛИЈА – РУАНДА 50:24 (26:5)

ХРВАТСКА – АЛЖИР 42:19 (19:6)

Група Б

УНГАРИЈА – МАРОКО 37:28 (19:11)

СЛОВЕНИЈА – НОВ ЗЕЛАНД 60:11 (30:3)

Група Ц

ЕГИПЕТ – ЈАПОНИЈА 40:32 (21:16)

ИСЛАНД – ЧЕШКА 27:29 (10:12)

Група Д

ШПАНИЈА – БРАЗИЛ 38:29 (18:17)

ЈУЖНА КОРЕЈА – БАХРЕИН 28:32 (13:14)

Група Е

ДАНСКА – ЧИЛЕ 32:21 (16:12)

АВСТРИЈА – МЕКСИКО 49:26 (21:10)

Група Ф

НОРВЕШКА – МАКЕДОНИЈА 27:25 (11:9)

Црна Гора – Грузија 34:19 (16:11)

Група Г

ГЕРМАНИЈА – САУДИСКА АРАБИЈА 37:26 (18:13)

АРГЕНТИНА – САД 33:21 (20:10)

Група Х

ШВЕДСКА – ИРАН 26:26 (12:9)

ФАРСКИ ОСТРОВИ – БУРУНДИ 53:21 (30:8)

 

Македонија играше храбро и машки, но на крјаот остана со празни раце!Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Македонија со две промени против Црна Гора

Женската младинска репрезентација на Македонија денеска ќе го...

Заврши сонот за четвртфинале, Македонија ќе разигрува за пласман од 9 до 16 место

Женската младинска репрезентација на Македонија на Светското првенство...

Познати се шеширите пред ждрепката и во женската елита

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денес ги објави  шеширите...

Еурофарм Пелистер во третиот шешир – еве ја процедурата пред ждрепката за ЛШ

Европската ракометна федерација ги објави шеширите пред ждрепката...