Велика Британија може да избрка 100.000 Украинци

Повеќе од половина од Украинците кои се преселија во Британија за време на конфликтот, ќе мора да заминат до септември 2025 година, освен ако владата не дејствува сега за да им даде документи за долгорочен престој, изјавија во средата неколку конзервативни членови на парламентот и невладини организации.

Се проценува дека 182.100 Украинци пристигнале во Британија од февруари 2022 година, користејќи ја семејната шема на Украина и домовите за Украина, формирани за да им се овозможи тригодишен престој. Бидејќи на конфликтот не се гледа крај и повеќето од раселените не сакаат да се вратат, парламентарците ја повикуваат владата на Риши Сунак да направи нешто, објави Дејли Телеграф.

„Со оглед на тоа што некои имаат деца на училиште, ние треба да можеме да им дозволиме да планираат“, рече Боб Сили, пратеник од ториевците кој е копретседавач со целопартиската парламентарна група за Украина.

Сер Роберт Бакленд, кој беше секретар за правда во кабинетот на Борис Џонсон, побара на Украинците да им се даде постојан статус. Тој рече дека „нарачаните“ шеми создадени за „особено итна и без преседан ситуација“ бараат „дополнителен нарачан одговор“.

Бакленд рече дека може да има некаков вид на договор со „повисок степен на сигурност“ што ќе престане да има целосно државјанство.

Истражувањето на Канцеларијата за национална статистика во јули покажа дека околу половина од возрасните Украинци имале намера да останат жители на Britanija дури и ако е безбедно да се вратат назад, што одговара на чувствата на нивните сонародници во моментов во Германија.

Кејт Браун, шеф на добротворната организација Ресет, истакна дека раселените Украинци „почнале да ги обновуваат своите животи овде“, учат англиски и добиваат работа. Ресетирањето соработуваше со владата на шемата „Домови за Украина“.

„Инфраструктурата во Украина е целосно уништена“, рече Стен Бенеш, управен директор на Opora, добротворна организација со седиште во Велика Британија која ја поддржува украинската имиграција. Дури и ако Украина победи, рече тој, „нема да има доволно ресурси за да се заобиколи“ ако сите се вратат.

„Значи, на некој начин, речиси е подобро ако се работи за побавно или повеќе насочено враќање на оние кои, штом е безбедно, сакаат да се вратат назад“, рече тој.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи изјави за Телеграф дека владата ќе ги задржи шемите „под преглед“ доколку треба да се продолжат „во согласност со развојот на ситуацијата во Украина“.

Околу 8,6 милиони Украинци кои ја напуштиле земјата поради конфликтот немаат намера да се вратат, објави во јуни непрофитната организација од Киев наречена Украински институт за иднината (УИФ). Во последниот извештај на UIF беше забележано дека Украина беше во надолна демографска спирала до моментот на пучот на Мајдан во 2014 година, откако изгуби речиси 7 милиони жители од прогласувањето независност во 1991 година.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Дневен хороскоп за четврток, 29-ти февруари 2024-та

ОВЕННе ризикувајте да се потпирате на чудо што ќе...

Ангеловски: Алборг ни покажа зошто со Кил се најдобрите екипи во групата

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...

Пешевски: Го одигравме најдоброто прво полувреме, но отворивме лошо во вториот дел

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...

Кил ги освои бодовите на незгодното гостување кај ПИК Сегед

Екипата на Кил на гостувањето во Унгарија кај...